درحال بارگذاری
پردرآمدترین رشته های تخصصی پزشکی در ایران کدامند ؟ - فاروس ، آزمون آنلاین کنکور ، پکیج کنکور
 
☎️
10002606
F A R O S T A H A . C O M
F A R O S T A HA
📱
09120981385
خوش آمدید

مرکز آزمون آنلاین فاروس طاها

آزمون آنلاین رایگان
پردرآمدترین رشته های تخصصی پزشکی در ایران کدامند ؟

✒️ پردرآمدترین رشته های تخصصی پزشکی در ایران کدامند ؟

پردرآمدترین تخصص های پزشکی

   یکی از عادت های جالب ما ایرانیان هنگام سر زدن به مطب های پزشکی، محاسبه تقریبی درآمد پزشکان است. اما جدا از پر حاشیه و جالب بودن این قضیه برای عموم شاید این نکته برای فردی که برای کنکور و پزشکی درس میخواند نکته مهم و اساسی باشد . چرا که چشم انداز آینده شغلی وی را مشخص کند. به همین علت ما در این مقاله از سایت فاروس به بررسی پردرآمدترین تخصص های پزشکی در ایران و آمریکا پرداخته ایم.با ما همراه باشید.

پردرآمدترین تخصص های پزشکی در ایران

در ادامه نگاهی به پردرآمدترین تخصص های پزشکی در ایران و درآمد تقریبی آن ها در ماه خواهیم پرداخت.

رادیولوژی = ( درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)

پرتو شناسی یا رایولوژی و گاهی تصویربرداری تشخیصی نام ی رشته از تخصص های پزشکی است که پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتو ها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی  کمک می گیرد .در تمام اینها،هدف تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی بدن به کمک روش های پیشرفته تصویری است . رادیولوژی به معنای پرتو مشتق شده است . رادیولوژی در برگیرنده ی رشته های بسیاری است که بر مبنای کربرد پرتو های یون ساز برای تشخیص بیماری ها یا درمان آن ها میباشد

این رشته به صورت یک تخصص ( دوره چهار ساله رزیدنتی ) بعد اتمام دوره پزشکی اراِئه می گردد . ضمناً رشته رادیولوژی  (پرتوشناسی تشخیصی ) در مقطع کارشناسی نیز به صورت یک دوره چهارساله در دانشکده های پیراپزشکی ارائه میشود .

چشم پزشکی = ( درآمد حداقل 30 میلیون در ماه )

 چشم پزشکی یا افتالموژی شاخه ای از پزشکی است که با اناتومی، فیزیولوژی و بیماری های مختلف گردد مانند : عفونت میکروبی چشم، اب سیاه، آب مروارید، گل مژه، دکولمان شبکیه و … از انجایی که چشم پزشکان بر روی چشم جراحی هم انجام میدهند این تخصص تخصصی جراحی و طبی است .

پوست مو ( زیبایی ) = ( درآمد حداقل 30 میلیون در ماه )

دزماتولوژی شاخه ای از پزشکی است که با پوست سروکار دارد. این شاخه هم جنبه های طبی دارد و هم جنبه های جراحی یک پوست شناس ، پزشکی است که بیماری های مرتبط با پوست، مو ناخن و برخی از مسائل زیبایی را مدیریت میکند.

بیماری های مهم : سرطان پوست، عفونت پوستی، اکزما، سوختگی

 

پزشکی هسته ای ( اسکن و … ) = ( درامد حداقل ماهانه 15 میلیون درماه )

پزشکی هسته ای شاخه ای از تصویربرداری پزشکی، و پرتونگاری مولوکولی است که از خواص هسته ای مواد

( مثل رادیوازوتوپ ها ) برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند.داروساز هسته ای

نیز به این شاخه از علوم پایه پزشکی کمک میکند .

ویژگی پزشکی هسته ای در این است که توانایی ارائه دادن اطلاعات تصویری از فرایند ها و عملکرد های متابولیکی بدن را دارد در صورتی که دیگر مدالیتع های تصویر برداری های پزشکی همانند مقطع نگاری رایانه ای و ام آر آی عموماً اطلاعات ساختاری و آناتومیکال تولید میکنند.

پر کاربرد ترین رادیوایزوتوپ  در پزشکی هسته ای تکنسیوم است، از مدالیته های پر استفاده در پزشکی هسته ای میتوان مقطع نگاری با نشر پوزیترون و مقطع نگاری رایانه ای تک فوتونی را نام برد. در حالت تلفیقی نیز سیستم های پت-سی تی و اپکت-سی تی بسیار پر مصرفند .

ارتوپدی = ( درآمد حداقل 20 میلیون در ماه )

جراحی ارتوپدی با مشکلات دستگاه ماهیچه ای اسکلتی سروکار دارد، جراحان ارتوپدی هم از روش های جراحی و غیر جراحی برای درمان این  موارد استفاده میکنند :  ترومای عضلانی-اسکلتی ، بیماری های نخاعی ، آسیب  های ورزشی ، بیماری های زوال ، عفونت ها ، تومور ها و اختلالات مادرزادی

قلبی و عروقی = ( درآمد حداقل ماهی 30 میلیون )

بیماری قلبی-عروقی دسته ای از بیماری ها است که در قلب یا رگ ها ( سرخ رگ ها ، مویرگ ها و سیاهرگ ها ) رخ میدهد.

بیماری قلبی-عروقی به هر گونه بیماری که دستگاه گردش خون را تحت تاثیر قرار دهد اشاره دارد که شامل بیماری های قلبی ، بیماری های عروقی مغز و کلیه و بیماری های شریانی میشود.

پزشکی فیزیکی و توانبخشی=  ( درآمد حداقل 15 میلیون در ماه )

طب فیزیکی و توانبخشی یک رشتهٔ پزشکی تخصصی بالینی است که به بررسی، پیشگیری و درمان معلولیت‌ها و ناتوانی‌های فیزیکی می‌پردازد.

استفاده از لفظ فیزیکی در این رشته بیشتر اشاره به فیزیک بدن و کالبد است.

استفاده از وسایل و مواد فیزیکی در درمان بیماری‌ها ریشه در تاریخ بشر دارد اما توجه روزافزون به این نوع درمان و گسترش اطلاعات علمی در این زمینه باعث شد از سال ۱۹۴۷ بورد تخصصی رشته طب فیزیکی و توانبخشی در آمریکا تصویب شود. در حال حاضر طب فیزیکی و توانبخشی شامل سه بخش طب توانبخشی، طب فیزیکی و الکترودیاگنوز است. این رشته به صورت مختصر فیزیاتری متخصصین این رشته فیزیاتریست نام دارد که از لغت یونانی به معنی فیزیک و هنر درمان رفته شده‌است. فیزیاتریست از درمانهای غیر داروئی در کنار سایر درمانهای متداول در درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند و علاوه بر درمان بیماری در جهت رسیدن به حداکثر عملکرد بیمار و بهبود کیفیت زندگی تلاش می نماید.

طب فیزیکی یا استفاده از روش‌های فیزیکی شامل گرما، سرما، آب درمانی ، ماساژ، مانیپولاسیون و جریان‌های الکتریکی از گذشته دور مورد استفاده بشر بوده و در نوشته‌های بقراط در ۴۰۰ سال قبل از میلاد به آن‌ها اشاره شده‌است. طب توانبخشی به معنی حفظ حداکثر عملکرد جسمی، روحی و اجتماعی فرد است.

مغز و اعصاب = (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه )

جراحی مغز و اعصاب یک رشته پزشکی است در رابطه با پیشگیری تشخیص درمان و توانبخشی اختلالاتی که بر هر بخش از دستگاه عصبی شامل مغز، نخاع ،اعصاب  پیرامونی و دستگاه عروق مغزی خارج از جمجمه تاثیرگذار است

گوش و حلق و بینی= ( درامد حداقل 30 میلیون در ماه )

    پزشکی گوش و حلق و بینی یا اتورینولارینگولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که به تخصص تشخیص و درمان اختلالات گوش ، گلو ( حلق) ، و بینی، سر و گردن ارتباط دارد.

پاتولوژی= ( درآمد حداقل 15 میلیون در ماه ) 

شاخه‌ای از علوم پزشکی است که در خصوص تأثیر بیماری های  آسیب‌ها در سطح بافتی و سلولی و مولکولی بحث می‌کند و شامل مطالعه فرایند بیماری در یک اندام یا تمامی بدن برای شناخت ماهیت و علت‌های آن است. آسیب‌شناسی به دو شاخه اصلی آسیب‌شناسی تشریحی و آسیب‌شناسی بالینی تقسیم می‌شود.

آسیب‌شناسی بالینی یکی از تخصص‌های پزشکی است که به امر تشخیص بیماری‌ها بر پایه مطالعه و بررسی مایعات و سایر نمونه‌های اخذ شده از بدن همانند ادرار، خون، مدفوع و … می‌پردازد و به زیرشاخه‌های بیوشیمی شیمی بالینی، میکروب‌شناسی بالینی میکروبیولوژی پزشکی، پاتولوژی دامپزشکی، خون‌شناسی بالینی، آسیب‌شناسی مولکولی و ژنتیک بالینی ژن‌شناسی پزشکی و ایمنی‌شناسی بالینی تقسیم می‌شود. طول دوره دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی بالینی ۶ تا ۷ سال می‌باشد.

آسیب‌شناسی تشریحی به مطالعه میکروسکوپی و بررسی ظاهری نمونه‌های بافتی که توسط خود پاتولوژیست یا توسط سایر پزشکان از بدن انسان برداشته می‌شود می‌پردازد.

پزشکان عمومی با قبولی در امتحان پذیرش دستیار و طی نمودن دوره ۴ ساله و گذراندن امتحانات ارتقاء، گواهینامه و دانشنامه تخصصی مدرک متخصص آسیب‌شناسی تشریحی را دریافت می‌کنند.

در ایران آزمایشگاه مرجع سلامت مسئولیت نظارت و تصویب قوانین مرتبط با اداره آزمایشگاه‌های تشخیص طبی را بر عهده دارد.

اورولوژی = ( درآمد حداقل 20 میلیون در ماه )

    اورولوژی که به جراحی ادراری-تناسلی نیز شناخته می شود، شاخه‌ای از پزشکیست که بر روی جراحی و بیماری‌های پزشکی مجرای ادراری مؤنث و اعضای تولید مثل مذکر، تمرکز دارد. اعضایی که در حیطه اورولوژی قرار دارند شامل این مواردند: کلیه‌ها، غدد فوق کلیوی، میزنای‌ها، مثانه، پیشاب‌راه، و اعضای تولید مثل مذکر ( بیضه‌ها، اپیدیدیم، مجرای وابران، کیسه منی، پروستات و آلت نری.)

مجاری ادراری و تولید مثلی، ارتباط نزدیکی با هم داشته، و اختلالاتشان معمولاً بر روی هم اثرگذارند. بنابراین، طیفی از شرایطی که تحت مدیریت اورولوژی قرار دارند، در حوزه اختلالات ادراری-تناسلی نیز موجودند. اورولوژی، مدیریت وضعیت‌های پزشکی (یعنی غیر جراحی) چون عفونت‌های مجاری ادراری و هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات را با وضعیت‌های جراحی چون سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری‌های مادرزادی، جراحات ترومایی حاد و بی‌اختیاری استرسی را با هم ترکیب می کند.

جراحی عمومی= ( درآمد حداقل 15 میلیون در ماه ) 

     جراحی عمومی یکی از تخصص‌های پزشکی است که به درمان بیماری‌های قسمت‌های مختلف بدن انسان باتکیه بر استفاده از روش‌های درمانی جراحی می‌پردازد. تأکید این رشته، کار بر روی تروماها، بیماری‌های دستگاه گوارش، شکم، گردن، غدد درون‌ریز، عروق محیطی و پستان می‌باشد.

این رشته برخلاف نامش، تخصص جراحی‌ای است که بر اندام‌های شکمی (مانند روده‌ها) تمرکز دارد، که شامل مری، معده، روده باریک، روده بزرگ، کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا و مجاری صفراوی، و اغلب غده تیروئید ( به نسبت میزان دسترسی به متخصصان جراحی سر و گردن) می‌شود. جراحان عمومی همچنین با بیماری‌های دربردارندهٔ پوست، پستان، و فتق سروکار دارند. آن‌ها عمدتاً با تنه سروکار دارند از آنجا که متخصصین جراحی عمومی در بسیاری از مراکز دنیا، اولین سطح ارائه خدمات به بیماران تصادفی و اورژانس‌های تهدیدکننده حیات می‌باشند، دامنه فعالیت‌ها و توانایی شان بسیار وسیع است و در مواقع لزوم قادر به انجام جراحی‌های اورژانس رشته‌های دیگر مانند جراحی‌های ارتوپدی، جراحی‌های زنان، جراحی‌های اورولوژی، و در مواردی از جراحی‌های مغز و اعصاب نیز می‌باشند.

متخصصین جراحی عمومی به این سبب عمومی نامیده می‌شوند که قادر به جراحی همه اعضای بدن می‌باشند و این رشته تنها رشته از رشته‌های تخصصی جراحی است که در آن اصول جراحی آموزش داده می‌شود.

پزشکی داخلی = ( درآمد حداقل 20 میلیون در ماه )

    پزشکی داخلی یک تخصص پزشکی است که با پیشگیری، تشخیص، و درمان بیماری‌های بزرگسالان سروکار دارد. متخصصان داخلی از بیماران بستری‌شده و آمبولانسی مراقبت می‌کنند و می‌توانند نقشی محوری در آموزش و پژوهش ایفا کنند. همچنین پزشکی داخلی یکی از تخصص‌های دامپزشکی نیز می‌باشد.

 

پزشکی زنان = ( درآمد حداقل 15 میلیون در ماه )

یکی از رشته‌های تخصصی پزشکی می‌باشد. تشخیص و درمان بیماری‌های زنان مانند قاعدگی دردناک، اختلالات قاعدگی، سرطانهای رحم، سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، نزدیکی دردناک، کیست تخمدان، پیچ‌خوردگی تخمدان، عفونت دستگاه تناسلی (واژینیت) و … در این رشته مورد بحث قرار می‌گیرند. همچنین بارداری، سیر و کنترل آن و انجام زایمان طبیعی یا عمل سزارین و عوارض آن نیز در این بخش قرار دارند. بیماری‌هایی مانند اکلامپسی و پره‌اکلامپسی، حاملگی خارج‌رحمی، سقط خودبه‌خودی، جداشدن جفت، زایمان سخت و …

در فرانسه و سوئیس و اکثر کشورهای اروپائی اکثریت خانمهای حامله به بیمارستانهای دانشگاهی-دولتی مراجعه می‌کنند؛ و در طول تمام بارداری توسط ماما معاینه می‌شوند، و فقط دو بار توسط انترن بیمارستان (پزشک در حال تخصص) ویزیت می‌شوند مگر در «حاملگی‌های غیر عادی» و با شروع درد زایمانی یا پاره شدن کیسه آب به بیمارستان مربوطه در محل زندگی خود مراجعه می‌کنند و مامای بیمارستان عهده‌دار زایمان و پیشرفت آن می‌شود؛ و در صورت برخورد با اشکال در پیشرفت زایمان به پزشک زنان اطلاع می‌دهد.

جهت ثبت نام و ورود به آزمون آنلاین کلیک کنید
☁️ Trending hashtags

☁️ هشتگ های معروف
©️ All Rights Reserved FarosTaha.Com
✔️ Online Exam Platform
Programmed by Sepehr.Sattari / Sitemap